Ilustracje, które oddają magiczny świat Hogwartu

Harry po raz kolejny wraca do Hogwartu. Tym razem czeka go piąty rok nauki i walka z wszystkimi, którzy nie wierzą w powrót Voldemorta. Czy młody czarodziej udowodni, że nie opowiada kłamstw, a najgorszy czarodziej w świecie magii naprawdę powrócił, by znów siać spustoszenie? O tym w książce Harry potter i zakon feniksa. Tom 5. Wydanie ilustrowane skierowane do młodzieży z pięknymi ilustracjami autorstwa Jima Kay’a. 

Chłopiec, który opowiada kłamstwa

Choć po Turnieju Trójmagicznym wydawało się, że wszyscy uwierzyli w powrót Voldemorta po powrocie Harry’ego do szkoły okazuje się, że stał się wyrzutkiem, który opowiada kłamstwa. Po spotkaniu z Voldemortem Harry zaczyna słyszeć jego myśli. Do tego prześladują go sny, w których coś złego dzieje się jego bliskim. W szkole pojawia się nowa nauczycielka obrony przed czarną magią, Dolores Umbridge, która uwielbia torturować uczniów, a szczególną uwagę skupia na Harry’m. Dumbledore, dyrektor Hogwartu znika, profesor McGonagall jest chora, a dodatkowo chłopak musi pobierać lekcje u profesora Snape’a, który darzy go mniej więcej taką sympatią, jak nowa nauczycielka obrony przed czarną magią. Nawet Hagrid musi ukrywać się przed Ministerstwem Magii, a do tego zbliżają się sumy, czyli ważne egzaminy, które każdy uczeń musi zaliczyć na koniec piątego roku szkoły.

Dziwne zachowanie Pottera

Z powodu tych wszystkich wydarzeń, Harry zaczyna się dziwnie zachowywać. Staje się złośliwy, ciągle wyładowuje się na innych, wygląda jakby przeszedł na ciemną stronę. Z drugiej strony coraz częstsze sny sprawiają, że martwi się o przyjaciół i jest wyraźnie zagubiony. Czy przyjaciele będą w stanie mu pomóc? Czy dyrektor Hogwartu spotka się w końcu z chłopcem i wyjaśni mu, z jakiego powodu to wszystko się dzieje? Czy ludzie wokół młodego czarodzieja uwierzą w końcu w powrót Voldemorta i przyznają mu rację?

Jim Kay – autor ilustracji

Autorem ilustracji jest Jim Kay, Brytyjczyk, który jest uznanym ilustratorem. Ilustracje pojawiają się praktycznie na każdej stronie książki, a Kay każdą z nich tworzył przez maksymalnie kilka dni. Jego inspiracją były miejsca, które odwiedzał codziennie oraz ludzie wokół. Dla przykładu postać jednej z głównych bohaterek Hermiony jest wzorowana na jego siostrzenicy.