Magia Harry’ego Pottera ożywa na ilustracjach

Harry potter i zakon feniksa. Tom 5. Wydanie ilustrowane na urodziny” J.K. Rowling to znakomita publikacja dla miłośników młodego czarodzieja. Tym razem niesamowite przygody Harry’ego zostały zilustrowane przez dwóch wybitnych ilustratorów, a mianowicie Jima Kaya i Neila Packera. Na wielbicieli serii, którzy zakończyli lekturę na poprzedniej części czeka pierwsza prawdziwie mroczna powieść z serii. Otóż Lord Voldemort wrócił, a świat czarodziejów zostanie wystawiony na potężną próbę.

Uczniowie walczą o przetrwanie

Czwarta część serii zakończyła się fatalnym finałem Turnieju Trójmagicznego. Wmanewrowany w turniej Harry był świadkiem powrotu Lorda Voldemorta i śmierci swojego kolegi ze szkoły. Tym razem wszyscy czarodzieje muszą przyjąć do wiadomości, że jeden z najgroźniejszych czarnoksiężników w historii się odrodził, ale wcale tak nie jest. Ministerstwo Magii nie chce przyjąć do wiadomości relacji uczniów, którzy od zawsze mają tendencje do pakowania się w kłopoty. Nowa dyrektorka szkoły z pasją tępi wszelkie przejawy buntu w tym zakresie, a tymczasem uczniowie zakładają tajny Zakon Feniksa, który ma na celu samokształcenie i naukę obrony przed czarną magią. Wszyscy wiedzą, że  w końcu przyjdzie im zastosować w praktyce poznane zaklęcia.

Początek mrocznych części

“Harry Potter i Zakon Feniksa” jest nie bez powodu nazywany pierwszą mroczną częścią niesamowitej serii. Harry i jego przyjaciele nie są już dziećmi, a od tego momentu cała seria zmierza sukcesywnie do ostatecznego starcia pomiędzy wyjątkowym chłopcem z błyskawicą na czole a mordercą jego rodziców, Lordem Voldemortem. J.K. Rowling pozwala czytelnikom śledzić proces dorastania ukochanych bohaterów oraz zmiany w świecie, który do tej pory beztrosko realizował się w ukrywaniu świata magii przed mugolami. Przejmujące zwroty akcji i brawurowa narracja to tylko część powodów, dla których ta książka wciąga bez reszty. Wciąż mamy do czynienia z nietuzinkowymi bohaterami, których dialogi, choćby dotyczyły najbardziej zwariowanej magii, brzmią naturalnie, bawią i wzruszają.